ד״ר איריס שביט מסבירה על קשיי שליפה מן הזיכרון

ד״ר איריס שביט מסבירה על קשיי שליפה מן הזיכרון

מכירים את זה שאתם רואים סדרה חדשה בטלוויזיה, ופתאום אתם קולטים פנים מוכרות של שחקן או שחקנית שאתם מזהים ממקום אחר. הבעיה: אתם לא מצליחים להיזכר מאיפה. לפתע תחושה טורדנית רודפת אתכם ״מאיפה לעזאזל הוא מוכר לי?״. בייאוש רב, אתם נכנסים ל-IMDB או משהו דומה, ומוצאים את מקור הבעיה. באותו רגע אתם נרגעים, אבל רק עד הפעם הבאה.

הקושי הזה להיזכר במשהו שאתם בטוחים שאתם יודעים, הוא קושי בשליפה מן הזיכרון. לפי ד״ר איריס שביט, ״קשיים בהעלאה לקסיקאלית״, או ״קשיי שליפה״, הם הקושי הזמני לאתר את זיכרון ברגע נתון. לכולם יש את הרגע הזה שמילה מסוימת נמצאת לנו ״על קצה הלשון״. עם זאת, השכחה הזאת מתרחשת לרוב בכל הנוגע לשמות של אנשים או מקומות.

ד"ר איריס שביט - זיכרון

לפי ד״ר איריס שביט, למבוגרים קשיי שליפה מתרחשים כל הזמן. עם זאת, מבוגרים יודעים להתמודד עם הבעיה, והיות ויש להם דרכים עשירות להביע את עצמם. אצל ילדים לעומת זאת, קשיי שליפה יכולים להיות מגבילים יותר: שפתם של ילדים פחות עשירה, וקשה להם יותר לתאר את רגשותיהם, לספר סיפור קוהרנטי וכדומה. ילד ״שלא מוצא את המילים״, לא פעם יתאייש ויגיד ״לא משנה, לא חשוב״.

ילדים שמתקשים להעלות מילה מן הזיכרון, יעדיפו אולי לומר ״לא יודע״, משום הקשיים הכרוכים בלהסביר מצב מעט מורכב יותר. לפי ד״ר איריס שביט, ילדים שיש להם קושי בשליפה מן הזיכרון, יתקשו במיוחד בשמות, ספרות, ואותיות. באופן שיטתי, ילדים יתקשו להבחין בין כחול לירוק, בין הספרה 6 לספרה 9, בין הספרה 2 לספרה 5, באותיות רי״ש, ה״א וקו״ף ודוגמאות נוספות, משום הדמיון החזותי שיש לאותן דוגמאות: הילדים יוכלו לדמיין את הצורה של הספרה או האות במוחם, אבל יתקשו להגיע בדיוק למה שהם צריכים באותו רגע.

איך הזיכרון שלנו עובד?

לפי ד״ר איריס שביט, המוח שלנו מארגן מידע בצורה קטגורית ולפי רמזים. ניתן לחשוב על כך כמו מערכת כבישים וצמתים: יעד הוא זיכרון מסוים. זיכרונות מחוברים ביניהם בין צמתים, שהם הקשרים שונים שהמוח עושה. הקישורים הללו יהיו רמזים סמנטיים מאחד לשני. למשל: בית ספר יהיה מקושר לנו עם לוח, מורה, שיעורים, ילקוטים וכדומה. אם אנחנו למשל מתקשים לשלוף משהו במדויק, שיטה אפשרית היא ״לנסוע״ לכיוון הצומת שבו נמצא זיכרון היעד שלנו: לנסות לחשוב על מילים שנשמעות דומה, על שמות שקשורים למה שאנחנו מנסים להיזכר, או כל מיון של אובייקטים שיוכל לרמוז לנו ״איפה לחפש״.

כתיבת תגובה